כמה זמן בשר יכול להיות במקרר

פוסט זה בבלוג בוחן את הפרטים של כמה זמן ניתן לאחסן בבטחה סוגים שונים של בשר במקרר. הוא מתעמק במדע מאחורי קלקול בשר, מבהיר את זמני האחסון המומלצים עבור בשרים שונים, ומספק עצות שימושיות לזיהוי בשר מקולקל. קריאה חיונית לכל מי שמחפש למקסם את חיי המדף של הבשרים שלו ולהבטיח את בטיחות המזון שלו.

הבנת המדע שמאחורי קלקול בשר: מדוע בשר מתקלקל?

קלקול בשר הוא תהליך טבעי המתרחש כאשר מיקרואורגניזמים, כמו חיידקים, שמרים ועובש, מפרקים את החלבונים והשומנים בבשר, מה שמוביל לשינויים במראה, במרקם ובריח שלו. הבנת המדע מאחורי קלקול בשר חיונית להבטחת בטיחות המזון ולמניעת צריכת בשר מקולקל או מזוהם.

 • 1. תפקידם של מיקרואורגניזמים:
  מיקרואורגניזמים נמצאים בכל מקום, כולל על פני השטח של בשר נא. כאשר בשר מאוחסן במקרר, מיקרואורגניזמים אלו יכולים להתרבות ולשגשג בתנאים מסוימים, ולגרום לקלקול. חיידקים, במיוחד, הם האשמים העיקריים מאחורי קלקול הבשר. הם מייצרים אנזימים המפרקים את החלבונים והשומנים בבשר, מה שמוביל להיווצרות ריחות לא נעימים, רזה ושינוי צבע.
 • 2. טמפרטורה ולחות:
  לטמפרטורה ולחות יש תפקיד משמעותי בקצב התקלקלות הבשר. צמיחת החיידקים מואצת בטמפרטורות חמות, בין 40°F (4°C) ל-140°F (60°C), המכונה "אזור הסכנה". כאשר בשר מאוחסן בטמפרטורות מתחת ל-40 מעלות צלזיוס (4 מעלות צלזיוס), צמיחת החיידקים מואטת אך אינה נעצרת לחלוטין. בנוסף, לחות מוגזמת, כגון עיבוי, יכולה ליצור סביבה אידיאלית לשגשוג של חיידקים.
 • 3. חשיפה לחמצן:
  חשיפה לחמצן תורמת גם לקלקול הבשר. כאשר בשר נחשף לאוויר, הוא עובר תהליך הנקרא חמצון, המוביל לשינויים בצבע ובמרקם. זה נראה בדרך כלל כאשר בשר הופך לחום או אפרפר. חשיפה לחמצן מאפשרת גם צמיחה של חיידקים אירוביים, שדורשים חמצן כדי לשרוד ולהתרבות. חיידקים אלו עלולים לגרום לקלקול מהיר יותר וסיכונים בריאותיים פוטנציאליים.

כמה זמן עופות, בקר ופירות ים יכולים להחזיק מעמד במקרר?

חיי המדף של עופות, בקר ופירות ים במקרר יכולים להשתנות בהתאם למספר גורמים, כולל סוג הבשר, טריותו בזמן הרכישה ואופן האחסון. ככלל, מומלץ לצרוך עופות, בקר ופירות ים תוך מספר ימים מרגע הרכישה על מנת להבטיח טריות אופטימלית ולמזער את הסיכון לגידול וקלקול חיידקים.

 • – עופות:
  עופות טריים, כגון עוף והודו, בדרך כלל ניתן לאחסן במקרר למשך 1-2 ימים. אם העופות מבושלים, הוא יכול להחזיק מעמד 3-4 ימים במקרר. חיוני לעטוף או לאחסן כראוי עופות במיכלים אטומים כדי למנוע זיהום צולב ולשמור על איכותו.
 • – בקר:
  בשר בקר טרי, כולל סטייקים ובשר טחון, ניתן לאחסן בבטחה במקרר למשך 3-5 ימים. בשר בקר מבושל, כמו שאריות או מנות מוכנות, יכול להחזיק מעמד 3-4 ימים. חשוב לאחסן בשר בקר בחלק הקר ביותר של המקרר, רצוי במדף התחתון, כדי לשמור על טריותו ולמנוע גדילת חיידקים.
 • – פירות ים:
  פירות ים טריים, כגון דגים, שרימפס או צדפות, רצוי לצרוך תוך 1-2 ימים מרגע הרכישה. עם זאת, סוגים מסוימים של פירות ים, כמו דגים שלמים, יכולים להחזיק מעמד עד 3 ימים. ניתן לשמור פירות ים מבושלים במקרר 2-3 ימים. כדי להבטיח את איכות ובטיחות פירות הים, מומלץ לאחסן אותם עטופים כראוי ובחלק הקר ביותר של המקרר.

"הבשר שלי עדיין טוב?" זיהוי הסימנים של בשר מקולקל

כשזה מגיע לקביעה אם הבשר שלך עדיין טוב או התקלקל, יש כמה סימני מפתח שצריך לשים לב אליהם. בראש ובראשונה, סמוך על החושים שלך. תנו לבשר ריח טוב – אם יש לו ריח חזק ומגעיל, סביר להניח שהוא מקולקל. הריח עשוי להזכיר אמוניה או ריח חמצמץ ומעופש.

הסתכלו היטב על מראה הבשר. אם יש שינויים נראים לעין בצבע, כגון גוון ירקרק או אפרפר, זה סימן ברור לקלקול. בנוסף, אם יש רזה או שכבת דביקה על פני השטח, עדיף לזרוק את הבשר מכיוון שהוא כנראה התקלקל.

אינדיקטור חשוב נוסף לבשר מקולקל הוא המרקם. אם הבשר מרגיש עיסתי מדי או רירי למגע, זה סימן שחיידקים החלו לפרק את החלבונים, מה שהופך אותו לא בטוח לצריכה. מצד שני, אם הבשר יבש, דהוי או בעל מרקם קשוח ועור, ייתכן שהוא אוחסן בצורה לא נכונה והוא עבר את המיטב שלו.

זכרו תמיד: 'אם יש ספק, זרקו אותו החוצה'. טיפים מעשיים לאחסון בשר בטוח

אחסון נכון של בשר חיוני כדי לשמור על טריותו ולמנוע צמיחה של חיידקים מזיקים. להלן כמה עצות מעשיות כדי להבטיח אחסון בטוח של בשר:

 • 1. בקרת טמפרטורה:
  שמירה על בשר בטמפרטורה הנכונה היא חיונית. הגדר את טמפרטורת המקרר שלך ל-40°F (4°C) או מתחת כדי להאט את צמיחת החיידקים. השתמש במדחום של מקרר כדי לנטר את הטמפרטורה באופן קבוע ולהבטיח שהיא תישאר בטווח הבטוח.
 • 2. מיכלי אחסון:
  אחסנו בשר במיכלים אטומים ואטומים לדליפות או עטפו אותו היטב בניילון או בנייר אלומיניום כדי למנוע זיהום צולב. זה גם יעזור לשמור על הלחות ולמנוע את התייבשות הבשר.
 • 3. כלל השעתיים:
  "כלל השעתיים" הוא הנחיה מכרעת שיש לפעול לפיה. אסור להשאיר בשרים מתכלים בטמפרטורת החדר יותר משעתיים. אם טמפרטורת הסביבה היא מעל 90°F (32°C), מגבלת הזמן תקטן לשעה אחת. לאחר זמן זה, חיידקים יכולים להתרבות במהירות, מה שמגביר את הסיכון למחלות הנישאות במזון.
 • 4. תיוג וארגון נכון:
  תיוג בשר עם תאריך הקנייה או האחסון חשוב כדי לעקוב אחר טריותו. תרגל את שיטת "ראשון נכנס ראשון יוצא" על ידי הנחת בשר חדש שנרכש בחלק האחורי של המקרר ושימוש קודם בבשר הישנים. זה עוזר להבטיח שהבשר לא יישכח ויתקלקל.
 • 5. הקפאה:
  אם אינכם מתכננים לצרוך את הבשר תוך מספר ימים, הקפאה היא אופציה מצוינת. עוטפים את הבשר היטב באריזה המתאימה למקפיא כדי למנוע צריבה במקפיא. זכרו לסמן את האריזות בתאריך וסוג הבשר. בשר קפוא יכול בדרך כלל להחזיק מעמד מספר חודשים ועדיין בטוח לאכילה, אך האיכות עלולה להידרדר עם הזמן.

הבנת זמני האחסון הנכונים לסוגים שונים של בשר חיונית לא רק להבטחת איכות הארוחות שלך אלא גם למניעת מחלות הנישאות במזון. למרות שהזמנים יכולים להשתנות בהתאם לסוג הבשר, כלל אצבע הוא לצרוך בשר טרי תוך מספר ימים מרגע הרכישה. זכרו תמיד, כאשר יש ספק, בטוח יותר לזרוק אותו.

אודות אילון אוריאל

אילון אוריאל כותב בלוגים כבר משנת 2018. ברוכים הבאים לבלוג שלי כאן תמצאו עמון מידע שימושי על כל מה שאתם צריכים לדעת על עולם האינטרט בהמון תחומים. המון מידע מקצועי וניסיון חיים אישי שלי שאני שמח לשתף איתכם. בנוסף מעדכן אתכם במבצעים ומוצרים שכדאי לרכוש באינטרנט בכל תחום.

פוסטים אחרונים שכתבתי

דילוג לתוכן